Majstrovstvá Európy v malom futbale opäť na Slovensku! Košice privítajú hviezdy malého futbalu

Po 11 rokoch uvidíme najlepších európskych hráčov malého futbalu opäť doma. Hviezdy európskeho malého futbalu sa pobijú o titul v Košiciach.


Po jedenástich rokoch prídu majstrovstvá Európy v malom futbale opäť na Slovensko. V roku 2010 sme hostili historicky prvý kontinentálny šampionát, tento raz to bude jubilejný desiaty. EMF EURO 2021 sa uskutoční v Košiciach od 30. októbra do 6. novembra. Na turnaj prídu do Košíc najsilnejšie národné tímy zo všetkých častí Európy.

Celý šampionát sa odohrá v priestoroch modernej košickej Steel Arény. Bojovať o titul majstrov Európy bude 24 národných tímov, ktoré žreb rozdelí do šiestich skupín. Každý tím odohrá v prvej fáze šampionátu tri zápasy a do play-off časti postúpi najlepších 16 tímov.

Prezident Európskej federácie malého futbalu Borislav Alexandrov pre novinárov uviedol: „V prvom rade by som rád vyjadril svoju úprimnú vďačnosť organizačnému výboru a prezidentovi Slovenského zväzu malého futbalu Petrovi Králikovi za odvahu a flexibilitu. Vďaka tomu sme sa dokázali prispôsobiť a pokúsime sa vám dať čo najbežnejšie „EURO“ z hľadiska súčasnej situácie. Bude to prvé podujatie globálneho rozmeru, ktoré sa uskutoční od vypuknutia pandémie, dokonalá príležitosť ukázať svetu, že Európa sa prispôsobuje. Európa žije a oslavuje život. Európa je späť. Som si celkom istý, že nadchádzajúci EMF EURO 2021 v Košiciach bude významným míľnikom v budúcom vývoji malého futbalu a referenčným kritériom dobre organizovanej akcie. Tešíme sa na privítanie komunity malého futbalu v Košiciach.“

Peter Králik, prezident Slovenského zväzu malého futbalu: „Pandémia nám v roku 2020 skrížila naše plány, no sme šťastní, že sa Majstrovstvá Európy v Košiciach predsa len uskutočnia. Hráči a fanúšikovia si to zaslúžia a my veríme, že po tak nešťastnom roku prinesieme na Slovensko trochu vytúženej radosti. Organizácia s covidom je neporovnateľne tvrdším orieškom ako organizácia za štandardných podmienok. Je to však o to väčšia výzva a ja som presvedčený, že to spolu s organizačným tímom zvládneme. Ďakujeme aj mestu Košice za opätovnú silnú podporu, ktorá je v týchto časoch ešte vzácnejšia a aj vďaka nej sa Majstrovstvá Európy v Košiciach môžu uskutočniť.“

Jaroslav Polaček, primátor mesta Košice: „Som veľmi rád, že Košice budú hostiť takéto významné športové podujatie. Pamätám si, keď nás organizátori oslovili s ponukou organizovať majstrovstvá u nás. Veľmi rýchlo sme našli spoločnú reč. Vedenie mesta má totiž šport medzi svojimi prioritami. Ďakujem aj poslancom mesta, ktorú túto aktivitiu ihneď podporili. Veľké podujatia, akým je aj toto, inšpirujú a motivujú deti k športu, čo je našim cieľom. Teším sa aj na atmosféru, som si istý, že fanúšikovia si nájdu cestu na zápasy do Steel arény. Určite budú chcieť vidieť na vlastné oči najlepších hráčov malého futbalu z celej Európy. Ja si nejaké zápasy, najmä našej reprezentácie, určite tiež nenechám ujsť.“

Ladislav Borbély: Posledné výsledky nás predurčujú k vysokým ambíciám

Na posledných kontinentálnych majstrovstvách v roku 2018 na Ukrajine sme obsadili 13. miesto. O rok neskôr sme však prvýkrát hrali aj “na svete” a boli sme len kúsok od veľkého úspechu, po tesnej prehre 2:1 vo štvrťfinále proti neskorším vicemajstrom sveta z Brazílie. Siedme miesto bolo výborným výsledkom a potvrdzuje vzostup slovenského reprezentačného tímu. Za ostatné dva roky urobil tím pod vedením Ladislava Borbélyho ďalší pokrok a tak nás čaká veľmi zaujímavý turnaj.

“Progres deklarovaný resultátom z Austrálie 2019 bol pre manšaft markantnou motiváciou. Nastavili sme stratégiu a jej exekúcia na domácich majstrovstvách Európy je pre nás primárnym cieľom. Máme najvyššie ambície a chceme hrať aj v posledný deň šampionátu,” dodal známy futbalový expert, ktorý vedie slovenský národný tím od roku 2019.

zdroj: malyfutbal.sk